Психолог
Детска градина № 36 „Пеперуда” осигурява обща и допълнителна подкрепа за личностно развитие на децата съгласно Закона за предучилищното и училищното образование. В екипа от педагогически специалисти от учебната 2020/2021 год. има назначен специалист "психолог". Занимания се провеждат на територията на детската градина и са безплатни.
Психологът в детската градина осъществява психологическа подкрепа за личностното развитие и формиране на социални компетентности за цялостна социализация на личността. Това включва индивидуална, групова и екипна работа с децата, учителите и родителите. Дейността на психолога е насочена към превенция и интервенция при затруднения в обучението на децата, взаимоотношенията в група, трудно поведение и личностно развитие.
Психологът работи по изготвен и одобрен от директора Годишен план,който включва дейности за обща подкрепа за личностно развитие – превенция, диагностика и консултиране, и дейности за допълнителна подкрепа за личностно развитие – оценка на потребности и интервенции в областта на психичното, социалното и емоционалното развитие, и на обучението на децата.
Дейностите на психолога в детската градина за обща подкрепа включват:
- Предоставяне на консултиране за дете или група в областта на психичното здраве, социалното развитие, емоционалното развитие и обучението; превенция на обучителни трудности чрез прилагане на програми за развитие на децата; идентифициране на деца с изявени дарби и насочването им към подходящи програми.
- Консултиране на ръководството на детската градина, на учители, родители или техни представители, на обществения съвет при изготвяне и прилагане на институционални политики и превенция на отпадането от образование, за справянето с тормоза и насилието, за екипната работа и за други планове и промени на институционално ниво.
- Разработване и прилагане на програми за групова работа с деца за развитие на социални и комуникативни умения, за превенция на зависимости и различни видове рискове.
- Посредничество при решаване на конфликти, възникващи в детската градина.
- Провеждане на тренинги с деца и с педагогическите специалисти.
Дейностите на психолога за допълнителна подкрепа включват:
- Оценка на индивидуалните потребности на децата чрез използване на стандартизирани диагностични формални и неформални методи и процедури за изследване с цел определяне на функционирането на детето с ориентиране към подходящата подкрепа и приобщаване.
- Провеждане на интервюта, наблюдения, прилагане на въпросници, диагностични процедури с подходящи тестове и методики.
- Интервенции за допълнителна подкрепа за индивидуална и/или групова работа по случай с деца със специални образователни потребности, в риск, с хронични заболявания, с изявени дарби и координиране на подкрепата за личностно развитие в детската градина.
- Интервенции за подкрепа и консултиране на родители, учители и провеждане на тренинги.
При работа с деца психологът извършва дейности като:
- Проучване и подпомагане на психичното развитие и здраве на децата.
2.Съдейства за решаване на проблеми.
- Следи за нарушения и отклонения в интелектуалната,личностната и поведенческа сфера на децата.
- Проследява динамиката на социопсихическите отношения и взаимодействия в детските групи.
- Идентифицира и подпомага работата с надарени деца, както и работата с деца с интелектуален дефицит.
- Помага за интегриране и адаптиране на деца от различни етнически групи и деца в риск в детската градина.
При работа с родителите психологът в детската градина съдейства при решаването на проблеми свързани с психо-педагогическото общуване между родители,учители и ръководство и насочва родителите на деца със задръжки и отклонения в психофизическото развитие за консултации с подходяши специалисти.
Основни дейности в работата на психолога с учителите в детската градина са:
- Обща подкрепа при работа с деца със СОП.
2.Подпомагане интеграцията на деца с обучителни трудности.
- Подпомагане адаптацията и социализацията на децата, които постъпват в детската градина.
- Психологът е в помощ при идентифициране на индивидуалните възможности, интереси и способности на децата и работи по оптимизиране на връзката дете-учител.
- Подпомага преодоляването на стреса в учителската професия.
- Повишава личностновия потенциал на учителя, неговата самооценка, мотивация, подобрява работата в екип и стимулира творческото мислене.
РАБОТНО ВРЕМЕ
психолог
ПОНДЕЛЕНИК ВТОРНИК СРЯДА ЧЕТВЪРТЪК ПЕТЪК
7.30 – 15.30 10.00 – 18.00 7.30 – 15.30 10.00 – 18.00 7.30 – 15.30
- Приемно време за консултации с родители: по предварителна заявка